Ena izmed bolj razširjenih bolezni sodobnega časa je sladkorna bolezen. Imenujemo jo tudi diabetes, predstavlja pa skupino presnovnih motenj glukoze, za katero je značilna kronično povišana vrednost glukoze v krvi.
Pri zdravem človeku ob zaužitju glukoze, trebušna slinavka proizvede inzulin, ki uravnava koncentracijo glukoze v krvi. Bolnik s sladkorno boleznijo, pa slednjega ni sposoben, kar lahko privede do hudih telesnih okvar.
Sladkorna bolezen nastane, če pride do pomanjkanja učinkov inzulina:
- če trebušna slinavka ne proizvede dovolj inzulina, da bi opravil svojo nalogo,
- če se celice inzulina ne odzivajo (so na inzulin odporne).
Posledično glukoza ne more vstopiti v celice, zato v visokih koncentracijah ostaja v krvi. Nezdravljena bolezen pa lahko v končni fazi vodi celo v smrt.
Kako prepoznati sladkorno bolezen
Za čim bolj uspešno tretiranje sladkorne bolezni je ključno njeno hitro prepoznavanje. Obstajajo različni simptomi, ki kažejo na pojav te nehvaležne bolezni. Le ti so po večini odvisni od koncentracije krvnega sladkorja. Višja kot bo, bolj bodo simptomi značilni za diabetes. Poleg tega je pojav značilnih znakov odvisno tudi od tipa sladkorne bolezni, ki jo ima bolnik.
Tako so pri prediabetesu in sladkorni bolezni tipa 2 simptomi navadno bolj blagi, pri sladkorni bolezni tipa 1, kjer pride do popolne odsotnosti inzulina, pa so simptomi bolj izraziti. Za pravilno prepoznavo morebitnega pojava sladkorna bolezni vam navajamo nekaj simptomov, ki se lahko pojavijo pri sladkorni bolezni:
- povečana žeja,
- pogostejše uriniranje,
- povečana lakota,
- izguba telesne teže,
- utrujenost,
- razdražljivost,
- meglen vid,
- glavobol,
- počasnejše celjenje ran.
Čeprav je sladkorna bolezen tipa 1 dedna in smo nagnjeni k njenemu nastanku, pa je pri sladkorni bolezni tipa 2 zgodba nekoliko drugačna. Večinoma je njen nastanek pogojen z našim načinom življenja. Dejavniki tveganja za njen nastanek so debelost, visok krvni tlak, povišan holesterol in fizična neaktivnost. Za preprečevanje njenega nastanka lahko tako največ naredimo kar sami, z odgovornim odnosom do lastnega telesa.