Ste že slišali za arniko, v ljudskem zdravstvu zelo pogosto uporabljeno rastlino? Arnika se je uporabljala v primeru različnih zdravstvenih tegob. Tako so jo uporabljali pri krvavitvah maternice, v primeru vnetja srčne mišice, angini pectoris, aterosklerozi in pri poškodbah s topimi predmeti.
Arnika in njene značilnosti
Arnika je rastlina, ki se nahaja na goratih pobočjih. V splošno uporabo je prišla šele v 17. stoletju, takrat pa so jo na področju srednje Evrope uporabljali do te mere, da so jo skoraj iztrebili. Ravno zaradi tega je še danes na seznamu ogroženih vrst rastlin. V Nemčiji so zato odobrili, da se danes v zdravstvene namene uporablja severnoameriško bleščeča arniko.
Sicer pa je arnika zelnata trajnica, ki jo lahko najdete po vsej Evropi. Uspeva na planinskih travnikih, pašnikih, svetlejših gozdnih jasah in visokih barjih. Zraste od 20 do 70 cm. Ima žlezasto in dlakasto steblo, ki vsebuje en cvetni košček. Njeni listi so pritlehni in rozetasti. Cveti med majem in avgustom.
Arnika in njene zdravstvene koristi
O arniki kot o učinkovitem ljudskem zdravilu je pisal tudi pater Simon Ašič, ki je dejal, da ta rastlina ne bi smela manjkati v nobeni hiši. Njen vpliv je podoben kamilici ali ognjiču, le da je mnogo močnejša.
Najbolje je, če se uporabi kot tinktura. Nikoli naj se ne kuha, ampak samo pari. Uporablja naj se predvsem zunanje, notranje pa zelo previdno, zmerno in pod nadzorom zdravnika, saj utegne škodovati srcu. Njeno delovanje je zelo močno in zato se namaka v razmerju 1:10 ali še več, ter jemlje 2 – 3 kapljice na kozarec vode.
Tinktura z arniko je zelo učinkovita kot razkužilo in prva pomoč pri ranah različnih vrst, tudi gnojnih ranah.
Tudi Alfred Vogel je pisal o arniki. Omenja jo kot dobrodošlo pomoč pri venah, zlasti pri zastoju krvi, poškodbah ter pri bolečinah zaradi oteklin. Dobro naj bi delovala tudi na regresivni razvoj ženskih spolovil, v pomoč je tudi pri visokem pritisku, celo pri možganski kapi, srčnih motnjah ter pri vseh ostalih motnjah, ki so povezane s srčnim zastojem. Alfred je priporočil, da se arnika uporablja tudi pri homeopatskem zdravljenju – v visokih potencah deluje proti poapnenju žil.
Iz cvetov arnike je Alfred Vogel pripravil zdravilo Atrogel, ta receptura je pri podjetju A.Vogel v Švici v uporabi še danes. Zdravilo je narejeno iz svežih cvetov arnike, je sveže in ekološko.
Če se srečujete z bolečinami v mišicah, akutnimi bolečinami in z okorelostjo sklepov, zvini, podplutbami in oteklinami zaradi modric, potem lahko posežete po Atrogelu, tradicionalnemu zdravilu rastlinskega izvora. Zdravilo je namenjeno simptomatskemu zdravljenju, vseeno pa se o njegovi uporabi pogovorite s svojim zdravnikom.