Z notranjo revizijo izboljšamo poslovanje organizacije. Je pomemben mehanizem notranjega nadzora, ki organizaciji učinkovito pomaga, da upravlja s tveganji, izboljša procese in zagotavlja skladnost s predpisi. Da bi bilo poslovanje podjetja boljše in bi se preprečile napake in goljufije, notranji revizorji pregledajo in ocenijo delovanje vsakega oddelka posebej in pripravijo poročilo. Da boste izboljšali poslovanje svojega podjetja kliknite za naročilo notranje revizije.
Kaj je notranja revizija?
Pri notranji reviziji ocenimo učinkovitost organizacijskih procesov, nadzora in upravljanje tveganj. V pregled so vključena finančne in operativne dejavnosti. Pomembno je preveriti skladnosti z zakonodajo, presoditi notranje kontrole in oceniti opravljanje poslovnih tveganj. Notranji revizorji pri delu komunicirajo z vodstvom in upravnim odborom. S tem se zagotovi preglednost, skladnost in izboljšave na vseh ravneh organizacije.
Vloga in odgovornosti notranjih revizorjev
Najbolj prepoznavna vloga notranjih revizorjev je ta, da varujejo pravilno poslovanje. Skrbijo za:
- Oceno učinkovitosti notranjih kontrol, saj preverijo, če so notranje kontrole učinkovite in ali se jih pravilno uporablja v praksi. Gre za postopke in pravila, ki jih podjetje uporablja za preprečevanje napak in goljufij. Notranja revizija razkrije, če se predpisi in postopki upoštevajo in se z njimi omejuje tveganje.
- Ugotavljanje in ocenjevanje tveganja, ki nastajajo v vsaki organizaciji, a jih je potrebno znati pravilno in pravočasno prepoznati in obvladovati. Tveganje lahko nastane na finančnem ali operativnem področju.
- Presojo skladnosti z zakonodajo in predpisi, ki jih določajo lokalne ali mednarodne regulative. Pri notranji reviziji se preveri, da podjetje deluje skladno z zakoni, predpisi in internimi politikami.
- Pomoč pri izboljšanju procesov, kadar je to potrebno. Optimizirajo delovne tokove, izboljšajo finančno poročanje, povečajo učinkovitost in zmanjšajo nepotrebne stroške.
- Preprečevanju in odkrivanju goljufij, ki so vsekakor možne v vsaki organizaciji. Če se izvajajo redne notranje kontrole, ki ciljajo na morebitne goljufije in nepravilnosti, se te lahko odkrijejo in posledično se vzpostavijo mehanizmi, ki bi takšne stvari preprečili.
Prednosti notranje revizije za organizacijo
Vsaka organizacija, ki se odloči za notranjo revizijo, ima od nje številne prednosti. Vse prednosti vodijo k boljšemu poslovanju.
- Zmanjševanje tveganj, saj jih revizorji prepoznajo in obvladujejo. To zmanjša možnosti nepričakovanih izgub ali kazni, če en upoštevamo zakonodaje.
- Povečanje transparentnosti poslovanja in krepitev zaupanja v organizacijo. Po končnih poročilih dobijo lastniki in vodstvo boljši vpogled v delovanje podjetja in spoznajo, kje so morebitne težave.
- Izboljšanje učinkovitosti poslovanja se vedno pokaže kot dobra praksa. Analize poslovnih procesov in priporočila notranjih revizorjev, pokažejo kako se lahko izboljša operativna učinkovitost, optimizira uporaba virov in zmanjša stroške.
- Zagotavljanje skladnosti z zakonodajo, saj notranja revizija pomaga podjetjem, da sledijo predpisom in regulativnim zahtevam. Posledično se zmanjšajo pravne težave in ohrani ogled podjetja.
- Preprečevanje napak in goljufij z dobrim nadzorom in vzpostavitvijo sistema nadzora. Revizija vsekakor zmanjša tveganja za napake.
Zaključek
Notranja revizija ni nekaj, kar bi vodilo v sankcioniranje posameznikov ali organizacije. Pomen revizije je, da pomaga podjetju delati bolj učinkovito, transparentno in v skladu z zakonodajo. Notranje revizorje lahko podjetje najame, da prispeva k dolgoročni uspešnosti. Ob tem se bodo zmanjšala tveganja za goljufije, za neskladnosti in nezakonsko delovanje. Organizacija tako nima stroškov s kaznimi ali drugimi izpadi poslovanja. Notranja revizija je neprecenljiva pomoč, ki ustvari varno in stabilno poslovno okolje.